Czytelnia

Klimakonwektory - budowa, zasada działania, serwisowanie

23.10.2023
Połączenie zalet urządzenie grzewczego z klimatyzatorem to najważniejsze cechy wyróżniające klimakonwektor. O ile przez lata przez lata produkt łączący grzejnik z klimatyzatorem można było spotkać przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, to dziś na klimakonwektory decydują się także prywatni inwestorzy.
Czytaj więcej

Nowoczesne instalacje wentylacyjne chemoodporne

12.10.2023
W obiektach, w których z uwagi na specyfikę branży obecne są substancje chemiczne w postaci oparów, dymów, zapachów i innych szkodliwych substancji lotnych, właściwie zaprojektowane wyciągowe specjalistyczne instalacje wentylacyjne chemoodporne stanowią kluczowy element infrastruktury budynku. W środowisku tego typu zadaniem wentylacji jest nie tylko zapewnienie prawidłowej wymiany powietrza, ale również jej trwałość oraz skuteczna ochrona pracowników oraz otoczenia przed potencjalnymi zagrożeniami.
Czytaj więcej

Akcesoria wykorzystywane do mocowania i stabilizowania elementów instalacji w różnych warunkach.

26.07.2023
Dzięki powszechnej dostępności specjalistycznych akcesoriów do montażu i stabilizacji ciężkich i wielkogabarytowych urządzeń instalator ma dziś wiele możliwości doboru mocowania instalacji i urządzeń. Wybór odpowiedniego z nich zależy od rodzaju urządzenia, środowiska, w którym ma być zamontowane, oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa.
Czytaj więcej

Wykorzystanie chłodnic freonowych i wodnych do wentylacji – wstęp do tematu

16.06.2023
Podstawowymi komponentami tworzącymi chłodnicę freonową są skraplacz, parownik, sprężarka i zawór rozprężny. W procesie chłodzenia wykorzystywany jest freon ze względu na swoje właściwości termodynamiczne i stabilność chemiczną.
Czytaj więcej

Rury i kształtki miedziane w instalatorstwie. Co decyduje o ich popularności.

15.06.2023
Rury i kształtki miedziane ACR (air conditioning & refrigeration) z uwagi na właściwości fizyczne i chemiczne stopu, z którego są wykonane znajdują powszechnie zastosowanie w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych.
Czytaj więcej

Elektroniczny regulator obrotów. Jak wybrać?

25.05.2023
Jednym z kluczowych elementów sterowania w systemach wentylacyjnych są regulatory obrotów, które kontrolują prędkość pracy urządzenia wentylacyjnego. W tym artykule omówimy, jakie funkcje pełni elektroniczny regulator obrotów oraz czym kierować się w jego wyborze.
Czytaj więcej

Wsporniki i podstawy montażowe w instalatorstwie

24.05.2023
Wsporniki to konstrukcje służące do podtrzymywania urządzeń, takich jak agregaty klimatyzacyjne, pompy ciepła, centrale i agregaty wody lodowej. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa, eliminując niebezpieczeństwo przemieszczenia lub przewrócenia urządzeń. Mają one budowę odporną na obciążenia i potrafią amortyzować drgania powstające podczas pracy urządzeń.
Czytaj więcej

Kanały i kształtki wentylacyjne – wprowadzenie do tematu

28.04.2023
Kanały i kształtki wentylacyjne są elementami systemu instalacji wentylacyjnych służącym do rozprowadzania powietrza w budynkach lub innych przestrzeniach użytkowych. To system szczelnie połączonych ze sobą rur i kształtek o różnych cechach, wymiarach i wielkościach ułożonych w taki sposób, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza, przez co zapewnić jego odpowiednią jakość.
Czytaj więcej

Co to jest system do odprowadzania skroplin?

06.04.2023
Rury i kształtki do odprowadzenia skroplin w instalacjach klimatyzacji mają za zadanie odprowadzać wyklaplającą się wodę powstałą w procesie chłodzenia oraz zapobiegać zaleganiu kondensatu powstającego wewnątrz instalacji w wyniku procesu chłodzenia powietrza.
Czytaj więcej

Pompy ciepła. 8 powodów dlaczego rynek mówi im TAK!

23.03.2023
Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia wykorzystujące energię z otoczenia (powietrza, wody i ziemi) do generowania ciepła. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, pompy ciepła są nie tylko ekologiczne, ale także bardzo efektywne i oszczędne w użytkowaniu.
Czytaj więcej